Compartir

La dona medieval, la gran desconeguda

17–03–20

A #elMevACasa us proposem un cicle virtual entorn de la condició de la dona en la societat medieval, que anirem actualitzant cada dia amb noves entrades al BLOG DEL MEV

Quin paper jugaren les dones en l’àmbit de la cultura? Qui eren les beguines? Trobareu resposta a aquestes i altres preguntes en un recorregut virtual pel museu en què descobrirem com, més enllà de la misogínia predominant a l’època, diferents dones s’allunyaren de les regles fixades i es feren escoltar.

LA MATERNITAT
Des de fa milers d’anys la majoria dels nostres ancestres han venerat una deessa mare. La marededéu, com les seves predecessores, és una imatge de la mare fèrtil i benèvola portadora de beneficis i d’abundància. Alhora, encarna un dels principals papers de tota dona en època medieval: el de ser mare. Anar al blog
 
LA DONA COM A IMATGE DEL MAL
Figures com Pandora o Lilith ens mostren com des d’antic diferents cultures han personificat en la dona la imatge del mal. En l’art medieval aquesta idea es troba representada en la figura d’Eva, imatge de la desobediència, de la insubmissió i de la supèrbia. Anar al blog
 
LES TROBARITZI
A l’edat mitjana, en els àmbits cortesans d’Occitània, la lírica trobadoresca gaudí d’una gran popularitat. Són molts els noms de trobadors que ens han arribat. Però, qui eren les trobairitz? Què en sabem de la lírica femenina medieval? Anar al blog
 
LES BEGUINES
A l’edat mitjana, per tota dona, la vida religiosa es presentava com una oportunitat de formació i llibertat més enllà del control familiar. Mostra d’aquesta llibertat són els beguinatges. Però, què en sabem de les beguines? Qui eren aquestes dones que aconseguiren escapar d’un destí sovint imposat? Anar al blog

LES MÀRTIRS
Tal com Santa Eulàlia, diferents santes i màrtirs són protagonistes habituals de l’art medieval. Però, què en sabem d’aquestes dones que moriren defensant els seus ideals? Quin paper jugaren les dones en la introducció del cristianisme? Anar al blog
  
LA DONA EN LA CULTURA
Diferents místiques s’anaren fent un lloc dins el món de la cultura i començaren a reivindicar la seva condició com a dones. Així queda manifestat en la coneguda Querella de les dones. Qui en foren les protagonistes? Què en sabem d’aquelles dones que tingueren la necessitat de fer-se escoltar? Anar al blog