Compartir

Vic dedica un cicle d'activitats a la literatura catalana medieval

26–10–16

Coincidint amb la celebració aquest any 2016 de l'Any Llull i el 125 aniversari del Museu Episcopal de Vic, diferents institucions i entitats impulsen «Primeres escriptures», un cicle de cinc sessions sobre literatura medieval que es farà a Vic entre el 2 de novembre i l'1 de desembre. 

La literatura és un element essencial del nostre patrimoni col·lectiu, com ho són la música, l’arquitectura i les arts visuals i plàstiques. El cicle "Primeres Escriptures" vol fer de nou present i viva la paraula d’alguns dels grans autors medievals que van inaugurar la tradició literària de la llengua catalana, tot posant la seva obra en relació amb altres valuoses expressions artístiques del seu temps que formen part del patrimoni cultural de la ciutat i del Museu Episcopal de Vic, que enguany celebra el 125è aniversari de la seva fundació.  

El nom de «Primeres escriptures» s'ha escollit perquè les obres i autors que s'abordaran al cicle inauguren una tradició literària catalana en un moment en què a tot Europa les llengües vulgars van començar a prendre espai al llatí i Catalunya va ser un dels territoris avançats. Una de les peculiaritats de la iniciativa és que, a banda de les conferències sobre cada autor i obra que aniran a càrrec d'experts sobre el tema, en cada sessió es farà una lectura de textos i una visita comentada a diferents obres i espais del Museu Episcopal de Vic que tenen una relació artística o històrica amb l'obra literària.

Organitzen: Ateneu de Vic, Patronat d’Estudis Osonencs, Museu Episcopal de Vic, Reduccions. Revista de poesia, Càtedra Verdaguer d’Estudis Literaris de la UVIC-UCC

Més informació: veure díptic Primeres Escriptures