Compartir

Quaderns del Museu Episcopal de Vic VI

26–02–14

El MEV ha presentat el sisè volum de la revista científica Quaderns del Museu Episcopal de Vic. El número VI dels QMEV, dedicat de manera monogràfica a l'estudi dels enteixinats medievals de banda i banda dels Pirineus, ha estat publicat amb la col·laboració de l'Association Internationale de Recherche sur les Charpentes et Plafonds Peints Médiévaux. Des dels incis del MEV, la recerca científica constitueix un vessant fonamental de la seva activitat. Amb la sortida del número VI, els Quaderns del Museu Episcopal de Vic continuen en la seva línia de donar a conèixer la recerca que es fa a l'entorn de les col·leccions del Museu, i deixar constància de les activitats científiques que hi tenen lloc. SUMARI QUADERNS DEL MEV VI, 2013 Volum monogràfic. Teginats pintats medievals i moderns: conservació, restauració, revaloració Presentació Josep M. Riba i Farrés, Monique Bourin ESTUDIS -Construir i decorar un teginat: del document a l’obra Joan Domenge, Jacobo Vidal -Materials i tècniques pictòriques dels teginats catalans S. Boularand, P. Giráldez, J. Birosta, M. Vendrell -Aproximació historiogràfica dels embigats policromats medievals en arquitectura domèstica catalana. El cas de Barcelona Mònica Maspoch -Restaurar al segle XVIII: el teginat medieval de la Llotja i unes pintures “de la edad bárbara” Magda Bernaus -El teginat de l'església del convent del Carme de Perelada Jaume Barrachina -De cor a sostre. L’enteixinat de la sala del tresor de la catedral de Tarragona Antoni Conejo da Pena -Els sostres teginats policroms dels segles XIII i XIV a la Conca de Barberà Joan Fuguet, Miquel Mirambell -Noves filiacions i darreres troballes d’embigats a Barcelona. Intervenció, conservació i futur dels embigats policromats medievals Mònica Maspoch -Tres obres tortosines: un sostre “a usança nostra”, un dibuix del segle XVI i un “quadro embigat” del mil sis-cents Jacobo Vidal Franquet -Inventaire des plafonds peints médiévaux de Perpignan Olivier bru -Autour des closoirs de l’Hôtel d’Ortaffa de Perpignan : démolition et redécouverte d’une demeure médiévale aux XIXe et XXe siècle Marie-Hélène Sangla -Closoirs en errance Jean-Bernard Mathon -Le plafond peint du donjon de Collioure Monique Bourin, Rodrigue Tréton -La tribune peinte de l'église Sainte-Eulalie de Millas : étude technique et conservation Jean-Bernard Mathon -Le plafond peint de la maison Gispert à Ille-sur-Tet Alain Sanchez CATÀLEGS Fragments de sostres de fusta pintats del Museu Episcopal de Vic Joan Domenge, Marc Sureda