Compartir

Quaderns del Museu Episcopal de Vic V

22–01–13

El proper dijous 31 de gener a les 8 del vespre, el MEV presentarà el cinquè número de la revista científica Quaderns del Museu Episcopal de Vic. La presentació anirà a càrrec del Sr. Àlex Susanna, director adjunt de l'Institut Ramon Llull. Amb la sortida del número V, els Quaderns del Museu Episcopal de Vic continuen en la seva línia de donar a conèixer la recerca que es fa a l'entorn de les col·leccions del Museu. Aquest cinquè volum apareix en el marc del desè aniversari de la inauguració del remodelat Museu Episcopal de Vic i és una mostra clara de la vida d’aquesta institució i una nova aportació al gruix del coneixement que va recollint la comunitat científica. Una vida cultural, la del Museu, que ve de lluny, que des dels seus orígens ha generat coneixement i que l’ha convertit, com ens mostra un dels articles d’aquest nou número, en una institució pionera de la museologia catalana. L’edició d’aquest nou número dels Quaderns del MEV ha estat possible gràcies al patrocini de la Fundació Abertis, seguint la línia encetada pel Museu Episcopal de Vic de buscar recursos amb diferents entitats, empreses i persones que en qualitat de patrocinadors constitueixin un fons econòmic amb l’objectiu de difondre i projectar el Museu i el patrimoni que conserva. SUMARI QUADERNS DEL MUSEU EPISCOPAL DE VIC V: PRESENTACIÓ Josep M. Riba i Farrés ESTUDIS - Un bronze amb motius de sacrifici del nord-oest de la Península Ibèrica al Museu Episcopal de Vic Xosé Lois Armada, Óscar García-Vuelta, Raimon Graells i Fabregat - El frontal d'altar de Sant Vicenç d'Espinelves: drames litúrgics al voltant de la figura de la Verge Maria Martí Beltran - Noves aportacions documentals i sobre la tècnica d'execució de les pintures murals de Santa Caterina de la Seu d'Urgell. Els fragments del Sant Sopar (MEV) i del martiri de santa Caterina (Fundació Abegg) Judit Verdaguer i Serrat, Manuel Castiñeiras González - Un Gascó à Perpignan (1542) Stéphanie Doppler - Les taules de sant Ramon de Penyafort del Museu Episcopal de Vic (MEV 772-774). Una nova mostra de la pintura del taller dels Huguet Irene Abril Vilamala - L'arqueta dels Sants Màrtirs de Manlleu, MEV 16638 Joan Arimany Juvanteny - Del «Círcol» al MEV. La col·lecció d'art i la documentació del Museu del Cercle Literari de Vic (1879-1888) Marc Sureda i Jubany, David Cao Costoya CATÀLEGS - Dactylotheca Cataloniae. Catàleg de la glíptica del MEV Raimon Graells i Fabregat CRÒNIQUES - La reproducció del retaule de Bernat Saulet Javier Lozano - La nova pàgina web del MEV Carme Comas