Compartir

Quaderns del MEV, Vol. VII

21–09–15

El MEV ha presentat el setè volum de la revista científica Quaderns del Museu Episcopal de Vic. Aquest nou número recull el més destacat de les I Jornades de Museus i Patrimoni de l'Església. Aquesta jornada, coorganitzada conjuntament pel MEV i pel Museu de Lleida: diocesà i comarcal, es va celebrar al MEV el 25 d'octubre de 2013 i va estar dedicada de manera monogràfica a l'obra de Mn. Josep Gudiol i Cunill, amb una dotzena d'intervencions per part d'investigadors de diferents institucions catalanes. Des dels inicis del MEV, la recerca científica constitueix un vessant fonamental de la seva activitat. Amb la sortida del número VII dels QMEV, el Museu incideix en l'origen d'aquesta activitat: l'obra de Mn. Gudiol, la seva figura fundacional, de cabdal importància per la seva condició de pioner en la recerca sobre història de l'art a Catalunya. SUMARI Quaderns del MEV VII, 2014 Volum monogràfic. Josep Gudiol i Cunill, pioner en la Història de l’Art a Catalunya -Presentació- Josep M. Riba i Farrés, director del MEV -Estudis- Gudiol a Roma. De l'anima antica a l'Arqueologia Sagrada Marc Sureda i Jubany Excursionisme i arqueologia al voltant de Mn. Gudiol. Francesc Roma i Casanovas Reflexions sobre el context i la recepció de les Nocions d'Arqueologia Sagrada Catalana de Josep Gudiol a inicis del segle XX Xavier Barral i Altet Les recerques i publicacions de Josep Gudiol i Cunill en el context científic i cultural català Immaculada Lorés i Otzet, Milagros Guardia Pons Josep Gudiol i Cunill i els estudis sobre arqueologia sagrada a Europa. Manuals i diccionaris per a la memòria dels usos i les funcions Eduardo Carrero Santamaría Josep Gudiol i Cunill i la pintura romànica Montserrat Pagès i Paretas Mossèn Josep Gudiol i Cunill, historiador de la pintura gòtica catalana (1a part) Alberto Velasco González Gudiol i Els llibres il·luminats en el context del primer terç del segle XX Anna Orriols Les recerques de Josep Gudiol en el camp de la metal•listeria i la forja Lluïsa Amenós Els inicis dels estudis històrics científics sobre el moble català: Josep Gudiol i Cunill Eva Pascual Miró Guadamassils catalans. Josep Gudiol i Cunill i la historiografia de les arts aplicades a la pell (1913-2013) Fèlix de la Fuente Andrés -Cròniques- Imprimir un museu. Els reptes dels museus davant el coneixement obert: les impressores 3D. Jornada científica al Museu Episcopal de Vic Carme Comas Suriñach