Compartir

Mercat Medieval al Mev

06–12–17

AGENDA D'ACTIVITATS

HORARI ESPECIAL MERCAT MEDIEVAL. 
Dimecres 6 de desembre de 10 a 19h
Dijous 7 de desembre de 10 a 19h
Divendres 8 de desembre de 10 a 19h
Dissabte 9 de desembre de 10 a 19h
Diumenge 10 de desembre de 10 a 14h
 
VISITA TEATRALITZADA. EL RETORN DEL CAVALLER!
A càrrec del grup de divulgació històrica Sordibus. Dimecres 6, dijous 7, divendres 8 i dissabte 9 de desembre a les 11h, 13h, 14h, 16h i 17h. Preu: 2 € (menors de 10 anys gratuït).
Aquest any, durant el Mercat Medieval, un cavaller acabat de tornar de Terra Santa s’instal·larà al museu Episcopal. Amb les seves històries fascinants descobrirem com arribaven a les nostres terres les preuades relíquies, com les que contenia la creu de Sant Joan de les Abadesses. Ens ensenyarà tot allò que no es veu en els llibres d’història, vivències i anècdotes de la vida quotidiana que trobarem dins les obres d'art del museu. Una perspectiva diferent per endinsar-nos en el Vic medieval!
 
VISIÓ ROMÀNICA
Dimecres 6, dijous 7, divendres 8, dissabte 9 i diumenge 10 de desembre a les 12h. Preu especial mercat medieval: 4,25 € (menors de 10 anys gratuït). Places limitades, reserva prèvia.
Espai Oliba + tast a la col·lecció de romànic del MEV + pujar al campanar de la Catedral. Una visita guiada exclusiva per fer un viatge 1000 anys enrere, descobrir la magnífica col·lecció d’art medieval del MEV i pujar al campanar romànic més alt de Catalunya.
 
EL CICLE DEL NADAL AL MEV
Dissabte 9 de desembre a les 11h. Visita inclosa en el preu de l’entrada al museu.
Proposem un itinerari comentat a través de les obres més representatives del museu que mostren els episodis més destacats del cicle del Nadal.  Amb aquest recorregut guiat a través de les obres d’artistes romànics i gòtics descobrirem el cicle complet del naixement de l’Infant amb algunes obres que formen part de les col·leccions de pintura i teixit del museu.
 
EL CEL I LA TERRA
Diumenge 10 de desembre a les 11h. Activitat familiar per a nens i nenes de 3 a 6 anys. Visita inclosa en el preu de l’entrada al museu.
Què van descobrir els tres reis savis d’Orient? Què va somiar Josep? Per què tenen ales els àngels? Amb aquesta visita coneixerem l’origen de la tradició del Nadal i els Reis i donarem resposta a aquestes i d’altres preguntes. Davant d’un frontal d’altar romànic les figures dels personatges del pessebre prendran vida.
 
EXPOSICIÓ TEMPORAL
El tresor ocult. La creu de Sant Joan de les Abadesses. Del 28 d’octubre de 2017 al 25 de febrer de 2018. Entrada gratuïta. 
Quin tresor s’ocultava a la creu de Sant Joan de les Abadesses? La creu de Sant Joan ha tingut sempre a la vista el tresor que representen els seus materials preciosos: l'argent daurat i els meravellosos esmalts. Però també custodiava altres tresors fins fa poc invisibles. Durant recents accions de conservació-restauració de la creu, es va poder descobrir que els medallons superior i inferior contenien petits conjunts de relíquies. Una troballa que fa encara més interessant aquesta creu, ja coneguda com una de les obres més importants de la primera orfebreria gòtica catalana.