Compartir

L'Alquerc: un joc de l'edat mitjana

22–01–21

HISTÒRIA
L'Alquerc és un joc de tauler semblant a les dames d'origen incert. Es creu que el seu origen, en les versions d'alquerc de tres (semblants al tres en ratlla) i d'alquerc de nou (molí de nou) es remunta a l'antic Egipte. Hi ha tauler d'alquerc gravats a les lloses del sostre del temple de Kurna (1400 aC). La versió més popular, l'alquerc de dotze, tindria un origen més recent a l'Orient Mitjà i hauria arribat a la península ibèrica amb els àrabs amb el nom de Qirkat o Al Qirkat. Es creu que quan va arribar a Occitània i va fusionar-se amb el tauler d'escacs va originar el joc de les dames. El que de ben segur és cert és que era un dels jocs de taula més populars a l'Edat Mitjana junt amb el molí de nou. 

REGLES DEL JOC 
Objectiu: eliminar totes les fitxes de l'adversari o impedir que les pugui moure. 
Preparació: es col·loquen les 12 fitxes de cada color de la manera que es pot observar a la imatge.

COM S'HI JUGA?
- Els jugadors van movent alternativament una fitxa a una casella buida adjacent, seguint les línies en qualsevol direcció. 
- Es "menja" o captura una altra fitxa saltant per sobre d'ella a un lloc buit situat a l'altre cantó, essent possible de "menjar" vàries fitxes seguides fent salts en un sol moviment. 
- És obligatori menjar les fitxes contraries. Si no es menja, la fitxa del jugador que no ha menjat es retira del tauler. 
- El jugador que deixi l'adversari sense fitxes o sense poder moure és el guanyador.