Compartir

La taula de Sant Bartomeu s'exhibeix a les sales permanents del MEV

26–10–12

El MEV ha incorporat a la seva col·lecció la taula de Sant Bartomeu destruint l'ídol pagà, del taller vigatà dels Gascó (s. XVI), que fou adquirida l'any 2009 en subhasta pública. Després d'una restauració i dels estudis preceptius, la peça s’ha instal·lat a les sales que alberguen la col·lecció renaixentista del Museu. Aquesta obra ja havia estat al Museu Episcopal des de la seva inauguració, però en sortí després de la Guerra Civil i passà a col·leccions privades. Gràcies a aquesta adquisició, ha retornat al Museu. Es tracta de l’única peça que resta del retaule de l'antiga capella de Sant Bartomeu de l'Hospital de Pelegrins de Vic, un edifici enderrocat el 1838. La taula central havia estat contractada a Joan Gascó el 1513 i les laterals, de les quals aquesta n'era una, se li contractaren el 1526. Representaven diferents escenes de la vida i martiri de sant Bartomeu, i alguns dels seus miracles. Aquesta peça constitueix una obra significativa del període en què Joan Gascó va incorporar al seu taller, amb un protagonisme creixent, el seu fill Perot, destinat a ser-ne l'hereu. La seva instal·lació ha implicat la reordenació d’altres obres de la sala de tal manera que l'evolució del taller s’explica més fàcilment i alhora permet una millor lectura de la col·lecció de pintura renaixentista del MEV. Aquest és el primer canvi que es realitza en una sala del Museu des de la seva inauguració ara fa 10 anys. Aprofitant aquesta remodelació de les sales que alberguen la col·lecció renaixentista, el MEV ha començat a implementar els Codis QR com a sistema d’informació complementari a la museografia tradicional, que permet al visitant obtenir més informació de l'obra i en diversos idiomes. Reportatge del 9 TV