Compartir

El teatre de la fe

21–12–20

Trascendim l'espai, el temps i les ones per reunir de nou una obra mestra del romànic català

El Davallament d’Erill la Vall és una de les obres més importants del romànic català. Es tracta d’un conjunt escultòric la major part del qual es troba conservat al MEV. El conjunt central correspon a les figures de Nicodem, desclavant de la creu la mà de Jesús, Jesús a la creu i Josep d’Arimatea. A la dreta del grup hi ha la imatge del lladre Dimes, amb la llengua fora, i, a l’altre costat, el lladre Gestes. Pel que fa a la resta d’escultures del conjunt –la Mare de Déu i Sant Joan –, es troben ubicades al MNAC. L’obra prové de l’església de Santa Eulàlia d’Erill la Vall, a la Vall de Boí. 

Un innovador projecte de l’Agència Catalana de Patrimoni Cultural ha permès reunir de nou les 7 figures del conjunt després d’un segle distanciades, i nosaltres tindrem la sort de veure’ls junts, un altre cop, gràcies als beneficis que també ens aporta la tecnología 3D.  Si voleu conèixer tota la “Història del Patrimoni” la podeu trobar aquí.

El teatre de la fe. Vídeo editat per Patrimonigencat