Compartir

El MEV ha rebut en dipòsit dos compartiments de retaule obra del Mestre de Cervera

27–02–14

El compartiment amb l'Epifania, obra del Mestre de Cervera datable a les darreries del segle XV, s’incorporarà a la sala 11 de l'exposició permanent del MEV a partir del 28 de març de 2014. Representa l'escena de l'Adoració dels Mags davant la Marededéu amb el Nen, sota la mirada de sant Josep; al fons, a través d'una finestra de l'establia es veuen el Bou i la Mula amb un paisatge de fons, dominat per l'Estel lluminós. El Mestre de Cervera, identificat per alguns autors amb Pere Girard, fou un pintor format a València, seguidor de l’art de Jacomart i Joan Reixac; el MEV en conserva una de les obres més significatives, el retaule de Sant Miquel de Verdú (Urgell) realitzat l’any 1494, exposat a la mateixa sala. La peça forma part d'un dipòsit que inclou una altra taula del mateix autor amb la representació del Calvari.