Compartir

El MEV col·labora amb l'Institut Català de la Salut en el programa Recuperart-19

23–06–20

El Museu Episcopal de Vic és un dels 16 museus participants en el nou programa Recuperart-19, un projecte impulsat per l'Institut Català de la Salut amb la col·laboració del Departament de Cultura, basat en l'ús dels museus com a entorns de reflexió i millora el benestar emocional dels professionals sanitaris després de la pandèmia de la COVID-19. L'innovador programa Recuperart-19 busca activar recursos personals per afavorir efectes positius en l'estat anímic per combatre l'ansietat, la depressió i lleus manifestacions d'estrès posttraumàtic en el col·lectiu de professionals sanitaris.   

Aquesta iniciativa és pionera a nivell internacional i està plantejada tenint en compte les característiques particulars del col·lectiu sanitari pel que fa a l'autopercepció de salut i necessitat d'autocura. Així, el programa busca complementar l'actual oferta de suport psicològic i emocional que ofereix l'ICS mitjançant una activitat de tipus comunitari fora de l'àmbit assistencial formal.

El programa està concebut per realitzar-se de forma individual i autònoma. La participació serà completament anònima i amb propostes a museus de totes les regions sanitàries de Catalunya. Per participar-hi només cal que els professionals sanitaris s'acreditin mostrant la seva identificació professional al museu que els hi oferirà l'entrada gratuïta. Tot seguit se'ls hi roporcionarà un quadern especialment elaborat per l'activitat i una fitxa amb una relació d'obres del museu sobre les quals pivotarà la intervenció. Aquesta llibreta serà la guia per seguir l'activitat, que serà autoguiada, i detalla instruccions i pautes per al participant. La proposta d'activitats se centra en exercicis d'atenció plena, concentració, focalització, associació cognitiva, creativitat, escriptura, dibuix i reflexió. L'activitat podrà realitzar-se als museus participants a partir de la primera setmana de juliol. 

Des del punt de vista clínic, el programa ha estat dissenyat pel Servei i Grup de recerca de psiquiatria, salut mental i addiccions del Campus Vall d'Hebron, encapçalat pel Dr. Josep Antoni Ramos-Quiroga, un dels dos directors del programa juntament amb Guillem d'Efak Fullana Ferré, coordinador de l'Estratègia d'Arts en Salut de l'ICS. La consellera de Salut, Alba Vergés, i la consellera de Cultura, Mariàngela Vilallonga, van participar aquest dilluns en l'acte de presentació del projecte que es va fer al Museu Nacional d'Art de Catalunya i on també hi van participar representants del MEV.