Compartir

El MEV celebra les Jornades Europees del Patrimoni

20–09–12

Com cada any, l’arribada de la tardor ens porta la celebració de les Jornades Europees del Patrimoni (JEP). Catalunya i la resta d’Europa tenen una cita amb el llegat patrimonial. El Museu Episcopal de Vic sempre ha participat d’aquesta celebració i enguany ho fa proposant la visita comentada Visió romànica i també acollint la Viquimarató sobre la Catedral de Vic. La visita guiada Visió romànica permet conèixer el nou Espai Oliba, fer un petit recorregut per la magnífica col·lecció d’art romànic del MEV i pujar al campanar romànic de la Catedral, que es converteix en un espectacular nou mirador a la ciutat de Vic. L’activitat és gratuïta i es realitzarà el dissabte 29 de setembre a les 16h i a les 17h. S'aconsella reserva. Amb motiu de les JEP els dies 28, 29 i 30 de setembre Amical Viquipèdia i la Direcció General de Patrimoni Cultural de la Generalitat de Catalunya han co-organitzat un conjunt de viquimaratons arreu de Catalunya per millorar els articles de la Viquipèdia de diferents monuments catalans. El MEV acollirà el mateix dissabte 29 de setembre una Viquimarató sobre la Catedral de Vic organitzada juntament amb el Bisbat de Vic, en la qual viquipediestes voluntaris visitaran la Catedral i seguidament amb l’ajuda d’experts podran redactar i completar els continguts d’aquesta enciclopèdia en línia referents a la Catedral i també de diversos objectes de la Catedral que es conserven actualment al MEV.