Compartir

El MEV amplia la seva col·laboració amb Google Cultural Institute

21–01–16

El Museu Episcopal de Vic (MEV) amplia la seva col·laboració amb el Google Cultural Institute. Si des de fa dos anys algunes obres més destacades del museu ja es podien veure de manera virtual en aquesta plataforma, ara, s'han afegit noves funcionalitats que faciliten al visitant entrar al museu amb un sol clic. Entre aquestes funcionalitats hi ha la possibilitat de fer una visita virtual amb la tecnologia Street View o visitar exposicions «virtuals».

La nova opció Street View permet al visitant virtual moure's per les sales del museu podent fer aturada a les obres que els interessen i aprofundir en algunes peces amb tot detall. Aquesta visita virtual es va enregistrar amb un carret 'trolley' que va fer la captació d'imatges de les sales del museu en 360 graus . En total s'hi poden veure 21 sales de les 4 plantes de l'edifici, incloses les sales on es troben les valuoses col·leccions d'art romànic i gòtic.

Aquest acord també ha permès desenvolupar una nova aplicació (App) pensada, especialment, per aquells que accedeixen al museu acompanyats de dispositius mòbils. Aquesta aplicació està disponible en català, espanyol i anglès i forma part del pla estratègic del museu d’utilitzar recursos tecnològics per facilitar al visitant un millor coneixement de les col·leccions. Per facilitar l’ús dels dispositius mòbils en la visita al museu, s’ha instal·lat de xarxa wifi gratuïta en tot l’edifici.  

En aquesta aplicació s'hi troben tres noves exposicions virtuals. L'exposició “Obres Mestres” proposa un recorregut per una selecció de les millores obres del MEV. També s'ha creat un recorregut per l'exposició “Romànic” que, a través de les obres del museu, contextualitza aquest estil artístic. Finalment es presenta l'exposició  “El museu en 45 minuts” per a aquells visitants que disposen de poc temps per tal de fer la visita. 


Espai del MEV al Google Cultural Institute

Nova App Museum Tours