Compartir

El calendari d'advent: un recurs per difondre cultura

28–12–20

El desembre és un dels mesos més frenètics al MEV: el Mercat Medieval de Vic i les festes de Nadal creen un marc idoni per oferir diverses i variades activitats per tots els públics. Enguany, però, la situació de pandèmia mundial ha provocat que tot aquest tipus d’activitats a les quals estàvem acostumats s’hagin hagut de cancel·lar. Així i tot, les situacions adverses també obren portes cap a altres direccions, i és precisament això el que s’ha volgut treballar des del MEV. Tenint en ment un dels pilars fonamentals de la raó de ser del museu –la difusió de la cultura a través de la seva col·lecció–, s’ha optat per invertir recursos en el calendari d’advent del MEV, una eina virtual plena de petits continguts sobre la col·lecció del museu que, dia rere dia, hem anat descobrint. Des de la tècnica de la pintura romànica fins als grans mestres del gòtic català, passant per la iconografia i el significat dels dies assenyalats del mes de desembre. El calendari d’advent ha animat a més de 2.000 usuaris diferents a visitar continguts del MEV, ja sigui a través de la mateixa web del museu o dels múltiples blogs.  

Amb aquest calendari virtual, també s’ha volgut incentivar la participació dels usuaris mitjançant un concurs, que s’ha desplegat del 14 fins al 23 de desembre. La participació ha estat notable: 112 usuaris diferents han registrat un total de 572 respostes i, cada dia, hi han pres part una mitjana de 58 usuaris. La participació dels usuaris s’ha volgut premiar, de manera que fins a 64 persones han obtingut recompenses en forma d’entrades, abonaments i publicacions del museu.  

Us recordem que el calendari restarà obert durant totes les festes de Nadal, podeu consultar-lo clicant aquí