Compartir

Dia Internacional dels Museus

18–05–21

Un any més ens sumem al Dia Internacional dels Museus, que enguany té com a lema “El futur dels museus: recuperar i tornar a imaginar”, i ho fem amb un seguit de propostes que s’emmarquen en la necessitat de crear, imaginar i compartir noves pràctiques culturals que responguin als reptes de la societat actual. Repensem així la funció dels museus, establint nous llaços entre els museus i la societat i subratllant el seu valor en la construcció d’un futur més just i sostenible. 

ACTIVITATS PROGRAMADES PEL 18 DE MAIG:

JORNADA DE PORTES OBERTES
Ja és tradició que, durant el DIM, els museus obrin les seves portes a tothom. El MEV i la seva extraordinària col·lecció d'art medieval us tornaran a acollir gratuïtament durant tot el dimarts 18 de maig. Vine i descobreix-ho!

BENVINGUDA A LA GENT GRAN
El museu convidarà la gent gran a retornar als museus, i ho farà amb una activitat ben especial: del romànic al gòtic, a través de l’esclat de colors, textures i paisatges que omplen les sales del MEV, viurem i experimentarem les sensacions de la primavera en l’art medieval. Un viatge a través dels sentits en el qual reviurem records d’infantesa, de la maternitat i d’altres vivències que ens retornen a la nostra quotidianitat.

BRES D'AMOR. VERSOS AL BRESSOL DE VERDAGUER
S'organitzarà, conjuntament amb la Casa Museu Verdaguer de Folgueroles, una lectura poètica de Montse Vellvehí davant del bressol de Verdaguer. Es llegiran, doncs, versos del poeta català, gran figura de la Renaixença que va tornar a situar la llengua catalana en la categoria de llengua literària. Es requereix inscripció prèvia (places limitades) a reserves@museuepiscopalvic.com. Aquesta activitat també es podrà seguir en directe a través del canal de Youtube del MEV.

JOVES I MUSEUS:

YOUTUBERS AL MUSEU 
La proposta agafa com a fil conductor la figura de la dona artista, i serà presentada per una youtuber que es basarà en aquest tema per parlar de les col·leccions dels museus participants. El contingut final es publicarà al lloc web del DIM21 i es replicarà a les xarxes socials i als canals de difusió habituals del MEV.

EL MEV COM A ESPAI DE CREACIÓ
El museu vol continuar sent un espai on convergeixin diferents disciplines artístiques i on es fomenti la creació d'art entre els joves. És per això que enguany el raper vigatà SOLO K.OS, referent del gènere musical "hip hop" a la comarca d'Osona, gravarà un videoclip a les sales del museu. 

EL MEV COM A ESPAI EDUCATIU
Com bé és sabut, els museus també tenen una interessant vessant educativa, i al MEV es desenvolupa àmpliament. N'és exemple l'innovador projecte educatiu entorn a la tecnologia 3D que s'ha gestat en col·laboració amb l'IES Gurb. Es tracta d’una proposta basada en la interdisciplinarietat a través de la qual els i les alumnes es familiaritzaran amb l’aplicabilitat que tenen les noves tecnologies –com és la digitalització i la impressió en 3D–  en l’estudi, la conservació i la difusió del patrimoni. El projecte finalitzarà amb el disseny d’un recorregut virtual en un museu i l’escaneig i impressió en 3D de diferents peces del MEV. En motiu del DIM, el MEV obre aquesta proposta a altres centres educatius. Podeu posar-vos en contacte amb el museu a través del correu educacio@museuepiscopalvic.com. 

ACTIVITATS VIRTUALS: 

EL QUIZ DEL DIM
Com cada divendres, es penjarà un petit qüestionari a Instagram per tots aquells que vulguin demostrar el seu coneixement o bé aprendre sobre el MEV. El divendres 14 de maig aquest quiz serà temàtic: les preguntes faran referència al DIM. 

PRESENTACIÓ DEL PLA ESTRATÈGIC MEV 2030
El MEV posarà el seu futur a sobre la taula, revelant l'estratègia del museu durant la propera dècada. L'activitat es realitzarà dijous 20 de maig a les sis de la tarda. Per assistir-hi, es pot reservar a reserves@museuepiscopalvic.com, les places són limitades. També es podrà seguir en directe a través del canal de Youtube del MEV