Compartir

El Museu del Cercle Literari de Vic (1879-1888)

09–12–11

La revista Ausa del Patronat d’Estudis Osonencs publica en el seu número 167 (2011) l’article “El Museu del Cercle Literari de Vic (1879-1888). Una fita en els orígens de la museologia a Catalunya” dels autors David Cao i Marc Sureda. El Cercle Literari de Vic va tenir una importància cabdal en el moviment cultural i associatiu vigatà en el darrer terç del segle XIX. Entre les iniciatives empreses per aquest col·lectiu hi hagué la formació d’un museu que acabà essent un dels precedents més directes del Museu Episcopal de Vic i una fita rellevant en la història de la museologia a Catalunya. L’article ressegueix amb cert detall l’origen, les vicissituds i les característiques d’aquesta iniciativa cultural i les actituds dels seus protagonistes. Veure article