Compartir

Cinema i art

Sessió de cinema al MEV amb la pel·lícula "Retrato de una obsesión", del director Steven Shainberg. En contra dels desitjos de la seva adinerada família, Diane Arbus (Nicole Kidman), una noia tímida, casada amb un fotògraf (Ty Burrell), i de vida aparentment anodina, entra en contacte amb un món estrany i marginal que ben aviat l'atraurà i que l'acabarà convertint en una de les més prestigioses i originals fotògrafes del segle XX. Diane aconseguirà -a través d'un treball transgressor que retrata l'alteritat i la lletjor des d'una perspectiva estètica neutra i inquietant-, focalitzar l'interès en figures i formes humanes que havien estat marginades del debat social i artístic, fins aquell moment. Per mitjà d'unes imatges dures i terribles en la seva banalitat, Diane Arbus, anomenada "la fotògrafa dels freaks", va donar veu a allò que estava silenciat tot especialitzant-se en la representació d'una realitat que conviu amb nosaltres i que sovint resta invisible.

Retrato de una obsesión
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
Steven Shainberg, EUA, 2006

Presentació a càrrec del Dr. Miquel Pérez Mas, professor de l'UVic. 
Organitza: Amics dels Museus d’Osona i MEV.
Lloc: Sala d'actes del Museu Episcopal de Vic.
Dia: dijous 31 de gener
Hora: 17:00h
Activitat gratuïta